Franczyza Fit Cake - co piąty franczyzobiorca decyduje się na otwarcie kolejnego punktu

W Fit Cake sprawa franczyzy zwykle przybiera taki oto obrót: przyszły biznesowy partner najpierw jest zwykłym klientem, który poznaje nasze produkty od tej strony. Kiedy już sprawdzi i wie, że w mieście nie znajdzie lepszych ciach bez cukru przychodzi mu do głowy, że sporo by zaoszczędził, a nawet zarobił, gdyby sam produkował fit desery. Potem wszystko nabiera tempa. Jeśli ma kapitał (na start wystarczy 19 tys. zł) to najtrudniejsze jest znalezienie dobrej lokalizacji i decyzja, który z trzech modułów franczyzy Fit Cake wybrać.

 

 

W kwestiach wystroju, sprzętu, zaopatrzenia i przygotowania kulinarnego może liczyć na naszą sumienną i wielotorową pomoc. Zwykle po kilku miesiącach niecukiernia zaczyna przyjmować pierwszych gości. Już po pół roku inwestor zdaje sobie sprawę, że to perspektywiczna branża i szuka lokalizacji pod nową kawiarnię Fit Cake. Co piąty franczyzobiorca naszej sieci decyduje się na otwarcie kolejnego punktu (https://www.facebook.com/FitCakeFranczyza).

 

Multi franczyza Fit Cake

Żeby nie być gołosłownym przytoczymy najnowsze przykłady jak rozwija się franczyza Fit Cake. 5 czerwca nasi multifranczyzobiorcy z Poznania, którzy od roku z powodzeniem prowadzą punkt przy ul. Limanowskiego uruchomili nowy lokal w Kórniku. Lokalizacja jest świetnie wybrana. Kórnik to turystyczna miejscowość i jednocześnie jedna z bardziej prestiżowych sypialni Poznania. Już pierwsze dni pokazały, że lokal taki jak Fit Cake, oferujący zdrowe słodycze bez cukru, glutenu czy laktozy będzie miał tu wielu bywalców i wiernych fanów.

 

Franczyzobiorcy z Poznania Grunwald uruchomili nowy punkt w Kórniku

 

Przedsiębiorcy na różny sposób wykorzystują elastyczność franczyzy Fit Cake. Inwestor z Zielonej Góry, który prowadzi kawiarnię przy ul. Kupieckiej, od razu był zainteresowany uzyskaniem wyłączności na określoną część miasta i zadeklarował uruchomienie co najmniej dwóch punktów. Podobnie w Gdyni, gdzie para przedsiębiorców otworzyła właśnie swój pierwszy lokal w Śródmieściu, lecz zarezerwowała sobie również kilka innych dzielnic, aby w ciągu roku uruchomić kolejne punkty. Przedsiębiorcy prowadzący z sukcesem Fit Cake przy ul. R. Dmowskiego w Gdańsku przyjęli nieco inną strategię rozwoju. Na razie zaopatrują w fit desery różne lokale sprzedające zdrową żywność w mieście, robiąc przy okazji rozeznanie, które miejsca są najodpowiedniejsze na uruchomienie własnych punktów Fit Cake.

 

Franczyzobiorcy z Gdyni podczas szkolenia w Fit Cake

 

Trzymodułowa franczyza Fit Cake

 

Franczyza Fit Cake zbudowana jest na bazie trzech modułów. Fit Cake Mini polega na urządzeniu kuchni, produkcji i wydawaniu na wynos fit deserów. Kiedy franczyzobiorca czuje się już pewnie jako producent ciast bez cukru i ma dobrze zorganizowaną kuchnię, często decyduje się na bardziej zaawansowaną opcję, czyli Fit Cake Standard z salą konsumpcyjną. 

 

Ogródek Fit Cake w Poznaniu Grunwald

 

Franczyza Fit Cake Premium, wzbogacona jest o dodatkowe opcje, np. takie jak: wege lody, keto memu i fit śniadania.

Pod szyldem naszej marki działa obecnie 36 punktów franczyzowych w niemal wszystkich regionach Polski. Teraz szykujemy się na zagraniczne podboje :)